قوانین

منفورترین و پست ترین زنان قرآنی و برخی از مصادیق امروزی آن

379049_cT55PoSS1-121x210

رفتارهایی که حکایت از گرایش فکری به سمت انحرافات اخلاقی و سیاسی و فکری است حتی زمانی که در خانه بزرگی و حاکمی مثل نبی خدا (ع) یا رئیس سیاسی یک قوم و قبیله باشد، زمینه انحراف مهیا است. در … رفتارهایی که حکایت از گرایش فکری به سمت انحرافات اخلاقی و سیاسی و فکری است حتی زمانی که در ... ادامه مطلب »

تبیین جامع امر به معروف/آیت الله مصباح

News79261-210x137

امر به معروف و نهی از منکر به معنای عام آن یعنی هرگونه تلاشی که شخص به منظور اثر گذاردن در دیگری انجام می دهد، به گونه ای که او را وادار به انجام کار واجب کند یا از کار حرام باز دارد گفته می‌شود.   در بیان قلمرو امر به معروف و نهی از منکر از کلام شیوای استاد ... ادامه مطلب »

آسیب شناسی اجرای یک واجب شرعی کم رنگ شده

12-173x210

در سال های پس از انقلاب بعضی حرکت‏ها توسط برخی از افراطیون دیروز که امروزه داعیه دار حرکت های اصلاحی سیاسی و آزادی مردم اند به نام انقلابی گری انجام شد. که در حال حاضر برخی از آنها جزو فعالان سیاسی مطرح جریان‏های  به اصطلاح روشنفکری زمان حال هستند.  امر به معروف و نهی از منکر با توجه به جایگاه ... ادامه مطلب »

مردم چه چیزهایی را منکرات می دانند؟

141-210x157

امروز دست هایی تلاش می‏کنند تا فساد را به صورت نامحسوس، نه آن طوری که شما در خیابان آن را ببینید و بفهمید و مشاهده کنید، به شکل‏های گروهکی ، ترویج کنند و جوانان را به فساد بکشانند؛ پسرها را … امروز دست هایی تلاش می‏کنند تا فساد را به صورت نامحسوس، نه آن طوری که شما در خیابان آن ... ادامه مطلب »

راه هتاکی به ناهیان از منکر را اینگونه مسدود کنیم

89f1dd51c81-210x140

چرا برخی از مردم از امر به معروف و نهی از منکر دیگران نارحت می‏شوند ؟ یا اینکه چرا برخی در جامعه نسبت به این فریضه گستاخ شده و آن را به شکل عملی و نظری مورد اهانت، هجوم و تمسخر قرار می ‏دهند و در برابر آمران و ناهیان هتاکی می ‏کنند؟   امر به معروف و نهی از ... ادامه مطلب »

دو فریضه اصلاح گر؛ امر به معروف و نهی از منکر

003-150x135

نخستین هفته ماه محرم، هفته زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است. از آنجا که امرو نهی، دو ابزار اساسی تربیت و پرورش روح آدمی است، امر به معروف و نهی از منکر نیز شیوه اصلی پیامبران و مصلحان در تربیت و هدایت مردم بوده است. از اینرو، احیای این دو فریضه پر ... ادامه مطلب »

ابعاد اجتماعی و آثار و برکات امر به معروف

dd

الف: اجرای قانون منوط به نظارت عمومی درست است که دولت، در نظام اسلامی ، مسئول اجرای قانون و مقررات است ، لیکن این کار در صورت عدم نظارت عمومی نه کافی است زیرا که دولت و عُمّال او در همه جا حضور ندارند و نه مردمی است چرا که آحاد مردم در حرکت تکاملی جامعۀ خود را مسئول و ... ادامه مطلب »

بررسی موانع فرهنگی و اجتماعی فریضه امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر از واجباتی است که بقیه واجبات و در مقابل آن همچون قطره ای در برابر دریاست. لذا توجه به این امر بسیار ضروری است. اما در پیشبرد اجرای این فریضه موانعی اعم از فرهنگی و اجتماعی در پیش روی ما خواهد بود. در این مقاله ابتدا موانع فرهنگی و اجتماعی اجرای این فریضه ... ادامه مطلب »

امر به معروف و استحکام حکومت صالحان

هر چند فریضه امر به معروف و نهی از منکر یکی از بزرگترین واجبات اسلامی و توصیه به آن در قرآن و گفتار پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و امیرمؤمنان (علیه السّلام) و دیگر امامان، دارای لحنی کم نظیر و تکان دهنده است. ولی اگر کسی از این همه چشم پوشی کند و تنها به ندای ... ادامه مطلب »

انتخابات ، میدان بزرگ امر به معروف

می دانیم که حفظ کمالات موجود و رسیدن به کمال مطلوب برای انسان در پرتو انجام وظیفه محقق است. حال این کمال در زندگی مادی یا معنوی باشد و یا در زندگی فردی و جمعی وغیره. از آنجائیکه یکی از واجبات بزرگ الهی بلکه بزرگترین واجبات و تکالیف که بر اساس آیات و روایات شریف از ویژگی های اصلی مومنین ... ادامه مطلب »