خانه » امر به معروف و نهی از منکر » در معارف اسلامی

در معارف اسلامی

آیت‌الله العظمی علوی‌گرگانی: امر به معروف نیاز به حکم و دستور ندارد

SONY DSC

آیت‌الله حسین علوی گرگانی در دیدار با فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به موضوع امنیت گفت: امنیت ایران مرهون تلاش های نیروی انتظامی است که از زحمات شما قدردانی می‌کنیم. باید امنیت از نظر درون و برون مرزی حفظ شودکه نیروی انتظامی در این راستا وظایف مهمی را انجام می‌دهد که برایشان آرزوی موفقیت بیشتر داریم. شما نتیجه خیر و ... ادامه مطلب »

خوشبختی خانواده با امر به معروف و نهی از منکر

1_138909030611

بسیاری از مشکلات خانواده‌ها در زندگی ریشه در عدم شناخت آن‌ها نسبت به خوبی و نیکی در مقابل گناه و بدی دارد. از آنجا که خانواده اولین محیطی است که منشِ فرزندان در آن شکل می‌گیرد، و والدین اولین مربیانی هستند که قادرند فرزندان خویش را با صفات نیکو آشنا سازند، و با رفتار خویش آن‌ها را در ترک گناهان ... ادامه مطلب »

ویژگی‌های نماز و امر به معروف منافقین در کلام امام سجاد(ع)

امر-به-معروف

ابوحمزه ثمالی از امام چهارم زین‌العابدین علیه‌السّلام روایت کرده که فرمود: بدرستى که منافق نهى می‌کند و نهى نمى‌‏پذیرد و امر می‌کند به آنچه خود انجام نمی‌دهد و وقتى به نماز مى‏‌ایستد “اعتراض” می‌کند. (التفات و توجهش به غیر خداست.) پرسیدم ای فرزند رسول خدا(ص) “اعتراض” چیست؟ فرمود: هنگامى که به رکوع می‌رود چون چهارپایان فرود می‌شود یعنى از رکوع ... ادامه مطلب »

مقصود امام حسین(ع) از این جمله «من برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم» چیست؟

93239688677014751120

این سخن، جایگاه اساسى و اصلى امر به معروف و نهى از منکر را نشان مى‏دهد. امام حسین(ع) با این عبارت، مى‏خواهند نقش محورى امر به معروف و نهى از منکر را نشان دهند؛ به گونه‏اى که هدف نهایى قیام خویش را تحقق این امر مى‏دانند. اگر توجهى به جایگاه اصیل امر به معروف و نهى از منکر شود، مقصود ... ادامه مطلب »

شیرینی مهمانی خدا را بچشیم-۱ پناهیان:چه احساسی نسبت به رمضان داشته باشیم؟/چرا بعضی‌ها نگران قبولی اعمالشان نیستند؟

81356-243415-1403788018

بعضی‌ها وقتی که به عبادات می‌رسند، مثلاً نماز می‌خوانند، دیگر اصلاً نگرانی ندارند که آیا این نماز مورد پسند خدا واقع خواهد شد یا نه؟‌در حالی‌ که برای بسیاری از امور دیگر زندگی این‌گونه نگرانی‌ها را دارند «البته باید از تعبیر «ضیافت» متوجه برخی وجوه صعوبت و سختی ماه رمضان شده باشیم. چون انسان در ضیافت، هرچند پُر موهبت هم ... ادامه مطلب »

سهل انگار نباشید

jensi-farzand

تربیت جنسی کودک و آموزش محرم و نامحرم مسئلۀ مهمی که باید در دورۀ نوباوگی به آن توجه شود، نوع رفتار و تربیت جنسی کودک است. او هم‌زمان با رشد عقلی و ذهنی، غرایزش بیدار می‌شود. غریزۀ جنسی از ۸ تا ۱۱ سالگی نمایان و به‌تدریج قوی‌تر و آگاه‌تر می‌شود تا به بلوغ برسد. برای جلوگیری از انحرافات احتمالی و ... ادامه مطلب »

از روی حیا هیچ کار نیکی را ترک نکنید

13920128212840643398183

از روى حیا، هیچ کار نیکى را ترک نکنید   مؤمن هیچ کار خیرى را هم از روى خجالت و حیا ترک نمى‌کند. به بعضیها مى‌گویند: آقا! چرا فلان جا نماز یا نافله یا نماز اوّل وقتتان را نخواندید؟ مى‌گویند خجالت کشیدیم! نه؛ از روى حیا، هیچ کار نیکى …   مؤمن هیچ کار خیرى را هم از روى خجالت ... ادامه مطلب »

اگر جنگ است، با شدت ایستادگی و اقتدار پیامبر در مذاکرات /زندگی پیغمبر را میلی متری باید مطالعه کرد‎

77813-231912-1401120195

اگر جنگ است، با شدت ایستادگی و اقتدار پیامبر در مذاکرات /زندگی پیغمبر را میلی متری باید مطالعه کرد‎ نظام اسلامی که پیغمبر گرامی اسلام آن را پایه گذاری نمود، به عنوان یک الگوی تمام عیار برای همیشه تاریخ بنا نهاده شد تا به عنوان یک نظام نمونه و الگو؛ پیام آزادی، بیداری و خوشبختی انسان را به همه دل ... ادامه مطلب »

سی سال استغفار ،به خاطر یک شکر

76693-228619-1400411328

سی سال است که از یک جمله «الحمد للّه‌» که بر زبانم جاری شد، استغفار می‌کنم. ابن خلّکان در «وفیات الاعیان‌» نوشته است که سرّی سقطی (۱) گفت: سی سال است که از یک جمله «الحمد للّه‌» که بر زبانم جاری شد، استغفار می‌کنم. گفتند: چگونه؟ گفت: شبی حریقی در بازار رخ داد. بیرون آمدم ببینم که به دکان من ... ادامه مطلب »

معاشرت با رسانه نا اهل/کارتون

xxx-13-210x142

در حدیث نبوی آمده است که “هر کس چهل روز با قومی به معاشرت بپردازد، از آن ها خواهد شد” . در آثار ادبی ما هم از دیر باز در مورد انیس و هم نشین خوب تاکید بسیاری شده است. باید پذیرفت که در دنیای امروز، رابطه افراد با رسانه ها از نوع همنشینی و معاشرت است. وقتی ما یک ... ادامه مطلب »