خانه » اخبار » ناجا در چارچوب قانون از طرح آمر به معروف و نهی از منکر حمایت می کند

ناجا در چارچوب قانون از طرح آمر به معروف و نهی از منکر حمایت می کند

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: ناجا در چهارچوب قانون، از طرح آمر به معروف و نهی از منکر و فقط به شرط آنکه افراد از تذکر زبانی استفاده کرده باشند، حمایت می کند.

به گزارش خبرنگار انتظامی ایرنا، سردار «اسماعیل احمدی مقدم» روز دوشنبه در حاشیه مراسم افتتاح دوره اول رشته های مصوب دکتری و اختتامیه دوره های نوزده و بیست دانشجویان دانشکده فرماندهی و ستاد ناجا در جمع خبرنگاران، در مورد رویکرد ناجا در طرح حمایت از آمران معروف و نهی از منکر افزود: مجلس شورای اسلامی این طرح را اصلاح کرده و کل آن رد نشده هرچند رسانه ها ایرادات آن را بیان کرده اند.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی نیز در چهارچوب قانون از طرح آمر به معروف و نهی از منکر حمایت می کند، به شرط اینکه افراد شخصا وارد عمل نشده باشند و فقط تذکر زبانی انجام شده باشد و درصورتیکه فرد از چاقو استفاده کند با او برخورد می شود.

** کاهش ۷ درصدی سرقت در آذر ماه

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه روند کاهش سرقت در کشور ادامه دارد، گفت: در آذر سال جاری نسبت به آذر سال گذشته، شاهد کاهش هفت درصدی سرقت بوده ایم.

سردار احمدی مقدم افزود: روند کاهش در دو موضوع سرقت و تصادفات تا پایان سال آهنگ خوبی خواهد داشت، بگونه ای که آمار سرقت در آبان امسال نسبت به مدت سال گذشته نیز سه درصد کاهش داشته و در دی ماه نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد بهبود این آمار خواهیم بود.

به گفته وی، در آذر امسال شاهد کشف پنج درصدی سرقت بوده ایم.

** بودجه نیروی انتظامی ۱۵ درصد افزایش یافت

فرمانده ناجا گفت: بودجه نیروی انتظامی نسبت به سال گذشته، ۱۵ درصد افزایش یافته و با این افزایش برای پیشرفت هرچه بهتر در سال های آینده اقدام کرده و مسیرهای پیشرفت را ادامه خواهیم داد.

سردار احمدی مقدم افزود: ۱۵ درصد از این بودجه شامل ضریب حقوقی است و صرف هزینه های نیروی انسانی می شود.

وی ادامه داد: در حوزه تملک و دارایی نیز دولت توجهاتی داشته، بگونه ای که بودجه در این حوزه دو برابر رشد داشته و از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیارد تومان ارتقا یافته است.

سردار احمدی مقدم گفت: در هیچ رقمی رشد قابل توجهی نداشته ایم، هرچند همه ساله در مجلس شورای اسلامی در بخش بودجه ها ترمیماتی صورت می گیرد. با این حال گرچه بودجه ها افزایشی نداشته باشد و روال نیروی انتظامی و سرعت آن شاید کند شود، اما باز نمی ایستد.

وی در مورد بودجه مرز نیز افزود: وزارت کشور در این زمینه ردیف هایی را در نظر می گیرد اما دولت نیز در دو، سه سال اخیر ردیف بودجه ای مرز را کامل واگذار کرده و ضمن تعاملاتی که با ستاد داشته ایم قرار است این بودجه ارتقا یابد.

** دستور دستگیری ضارب در حادثه نماز جمعه اخیر تهران صادر شد

فرمانده نیروی انتظامی گفت: امروز به فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ دستور داده شد تا ضارب حادثه نماز جمعه اخیر تهران هرچه زودتر دستگیر شود.

** نقاط ضعف پلیس در حادثه گلپایگان بررسی می شود

فرمانده نیروی انتظامی گفت: نقاط ضعف عملکردی پلیس در حادثه گلپایگان در کمیسیون ها ارزیابی می شود، بگونه ای که اکنون کارگاهی به این منظور در اصفهان برگزار شده است.

سردار احمدی مقدم افزود: سووال این است که چرا سرقت هایی که از سال قبل انجام و منجر به قتل شده، مورد پیگیری قرار نگرفته اند؛ اگر تمام سرقت ها در همان زمان پیگیری شود، اکنون شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم.

وی گفت: عدم رعایت نکات ایمنی، مانند نپوشیدن جلیقه از سوی ماموران نیروی انتظامی که موجب آسیب آنان شد از نقاط ضعفی است که در حال بررسی است تا از تکرار آن جلوگیری شود.

سردار احمدی مقدم تاکید کرد: به پلیس آگاهی اعلام شده تا تمامی جرائم اعم از سرقت های مسلحانه، گروگانگیری و قتل های جنایی پیگیری شود و پرونده های آنها رها نشود تا درصورتیکه موارد پرونده کشف نشود به دست فراموشی سپرده شود.

فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: البته در حادثه گلپایگان، اقدامات پلیس خوب بوده زیرا تغییر مسیرها از سوی سارقان، نشان از پیگیری پلیس دارد که ماموران بدنبال آنها بوده اند که در نهایت یک نفر از آنها کشته و یک نفر از آنها دستگیر شد.

** بدنه نیروی انتظامی، اجرایی است

وی ادامه داد: بدنه نیروی انتظامی، بدنه درجه داری، متصدیان و مجریان است که با پایان دبیرستان وارد خدمت می شوند، اما افسران یا با ارتقای درجه و برخی زمانی که از دانشگاه ها دانش آموخته شده اند وارد خدمت در نیروی انتظامی خواهند شد.

به گفته وی، میانگین تحصیلات در ناجا، ۱۴ تا ۱۵ سال تحصیلی است که در آینده تا دو یا سه سال ارتقا می یابد.

سردار احمدی مقدم تاکید کرد: بدنه نیروی انتظامی، اجرایی است و با وزارتخانه ها که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، متفاوت است هرچند خیلی بالابودن میانگین تحصیلات در ناجا چندان مفید نیست، بطور مثال فردی که دارای فوق لیسانس است را نمی توان در نقطه صفر مرزی بکار گرفت زیرا داشتن چنین تحصیلات در چنین پستی ضرورت ندارد، هرچند ادامه تحصیل برای خود فرد مفید است.

** تربیت سالانه ۲۰۰ نفر در رشته های دکترا

فرمانده ناجا گفت: سالانه ۲۰۰ نفر باید در رشته های دکترا آموزش ببینند که البته این مساله فقط از طریق دانشگاه نیروی انتظامی امکانپذیر نیست و باید از ظرفیت دانشگاه های بیرون و نیروهای مسلح استفاده شود.

وی افزود: بنا داریم تا در ۱۰ سال آینده و افق چشم انداز، مدارک تحصیلی همه افرادی که مدرک کسب کرده اند را دریافت کرده تا ادعای تحقق پلیس دانش بنیاد را داشته باشیم.

منبع:ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>