خانه » اخبار » امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر راه مقابله با فرهنگ غرب است

امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر راه مقابله با فرهنگ غرب است

مشهد- کارشناس مسائل دینی گفت: در شرایطی که فرهنگ غرب برای القای فرهنگ خود درصدد آلوده کردن فضای جامعه است، برای حفظ هویت دینی و فرهنگی، امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر بیش از پیش احساس می شود.

حجت الاسلام سیدحسن حائری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ماهیت نهضت عاشورا احیاء اسلام بود و وجود مقدس حسین بن علی (ع) در این نهضت عملاً یک امر به معروف و نهی از منکر است.

وی افزود: هفته اول ماه محرم هر سال به هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است، این دو فریضه مورد عنایت و تأکید و یادآوری قرار می‌گیرد، این نام گذاری در واقع از این حقیقت ناشی می‌شود که در ذهنیت شیعیان، قیام عاشورا و نهضت حسینی با امر به معروف و نهی از منکر پیوند می‌خورد و تداعی می‌شود.

حجت الاسلام حائری تصریح کرد: امام حسین (ع) در آخرین سال حکومت معاویه در خطبه‌ای که در عرفات ایراد کرد فرمود: خداوند فرموده است مردان و زنان مؤمن برخی سرپرست برخی دیگرند، امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، که امر به معروف و نهی از منکر فریضه‌ای است که اگر چنان که حقش است به پای داشته شود تمامی واجبات آسان و دشوارش استوار و پابرجای خواهد شد.

رئیس سابق دانشگاه الهیات فردوسی مشهد بیان کرد: امام حسین (ع) در وصیت نامه خود آورده‌اند هدف من از این حرکت اصلاح طلبی در امت جدم است و می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و بر طبق روش و سیره پیامبر و علی (ع) عمل نمایم.

وی گفت: در زیارت وارث می‌خوانیم “اشهد انک قد اقمت الصلاة و آتیت الزکاة” از این رو باقاطعیت می‌توان گفت اگراین قیام عظیم صورت نمی‌گرفت، امروز اثری از آثار اسلام و مسلمانی در هیچ عرصه‌ای باقی نمی‌ماند.

حجت الاسلام حائری افزود: اگر برای‌ شناخت‌ امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر نخواهیم‌ به‌ هیچ‌ کتاب‌ یا احادیث‌ نبوی‌ مراجعه‌ کنیم‌ و تنها خود قرآن‌ را در نظر یگیریم‌، متوجه‌ می‌شویم‌ که‌ این‌ موضوع‌ در این‌ کتاب‌ مقدس‌ آسمانی‌ چقدر تکرار شده‌ است‌.

این کارشناس مسائل دینی اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر جزو خون و حیات امام حسین و سارانش شده بود و امکان نداشت از امام حسین (ع) جدا شود بنابراین عنصر امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک اصل مستقل و یک عامل اساسی در نهضت امام حسین (ع) مطرح است.

وی اظهار کرد: امام حسین‌ (ع) به‌ اصل‌ امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر تمسک‌ و اثبات کردند که‌ ‌ من به‌ این‌ دلیل‌ قیام‌ کردم‌ تا امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر را زنده‌ کنم‌.

حجت الاسلام حائری گفت: در شرایط فعلی اهمیت و ضرورت امر به معروف و نهی از منکر بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود، در شرایطی که استکبار جهانی برای القای فرهنگ خود درصدد آلوده کردن فضای جامعه برآمده است؛ برای حفظ هویت دینی و فرهنگی جامعه نیاز به همراهی و همیاری مردم با دولت بیش از پیش احساس می شود.

وی عنوان کرد: اگر برای‌ شناخت‌ امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر تنها خود قرآن‌ را در نظر بگیریم‌، متوجه‌ می‌شویم‌ که‌ این‌ موضوع‌ در قرآن‌ چقدر تکرار شده‌ است‌ و چه‌ اندازه‌ بدبختی‌ ملل‌ گذشته‌ را مستند می‌کند به‌ اینکه‌ امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر نداشته‌اند.

منبع: خبرگزاری مهر

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>