خانه » امر به معروف و نهی از منکر » سیره عملی شهدا در امر به معروف و نهی از منکر.

سیره عملی شهدا در امر به معروف و نهی از منکر.

 

بسم رب الشهداء

یکی از همرزمان شهید علی ماهانی درباره روش این بزرگوار در تذکر دادن به اطرافیان برای اجرای احکام الهی می‏گوید: «فضای منطقه طوری بود که بعضی افراد کمتر به نماز جماعت صبح و جلسات قرائت قرآن اهمیت می‏دادند و به صورت منظم و دایمی و باانگیزه در این‏گونه مراسم‏ها شرکت نمی‏کردند. این شهید بزرگوار هیچ وقت به کسی مستقیم نگفت: بیایید نماز جماعت یا کلاس قرآن. ایشان وقت نماز که می‏شد، خودش وضو می‏گرفت و به طرف مسجد می‏رفت و بعد از نماز هم شروع به قرائت قرآن می‏کرد. به گونه‏ای شده بود که بچه ‏ها به محض اینکه می‏دیدند علی آقا وضو می‏گیرد، می‏فهمیدند وقت نماز است و آنها نیز بدون تذکردادن وضو می‏گرفتند و به طرف مسجد می‏رفتند. این حرکت شهید به اندازه ‏ای در نیروها تأثیر کرده بود که همه قبل از اذان در مسجد می‏نشستند».۱

عمل کردن به معروف و دوری کردن از منکر، یکی از شیوه‏ های مؤثر در یادآوری نیک و بد به دیگران است.

یکی از خویشاوندان سردار رشید اسلام، شهید عباس بابایی در نقل خاطره‏ای آورده است: «یک شب عباس منزل ما بود. یکی از معلمان دوره دبیرستانش از طریق یکی از اقوام به خانه ما آمد تا عباس درباره پسر او که سرباز بود، توصیه و سفارش کند. شهید بابایی که بوی پارتی‏بازی را احساس کرده بود و با اینکه روحیه‏ اش به این جور کارها نمی‏خورد، خیلی مؤدبانه و در کمال آرامش و با زبانی نرم به معلمش گفت: شما طبق وظیفه ‏ای که داشتی، به من و بقیه شاگردان درس دادی. بنابراین، نباید به خاطر این کار انتظار داشته باشی من برای شما پارتی‏بازی کنم. آن شب، این‏گونه ملایم و لطیف امر به معروف کردن او، برایم خاطره‏ ای فراموش‏ نشدنی شد»

یکی از همراهان شهید حاج محمد گرامی درباره شیوه برخورد این بزرگوار با مفاسد اجتماعی می‏گوید: «حاجی برای کم کردن بدحجابی و مبارزه با تهاجم فرهنگی، کانون تبلیغ و نشر حجاب راه اندازی کرده بود. افراد کانون از قشر خاصی نبودند، [بلکه] هر کس دل‏سوز و مخلص انقلاب بود، می‏توانست عضو کانون شود.

در جلسه کانون، شهید گرامی گفت: نباید بگذاریم ارزش‏ها را مسخره کنند و با قاطعیت باید برخورد کنیم. اکثر افرادی که در جلسه بودند، نظرشان روی برخورد فیزیکی بود، ولی حاجی می‏گفت: باید با برنامه ‏های معنوی و فرهنگی و برخورد مناسب، حجاب را جا بیندازیم. همین کار را هم کردند. کسانی که شرایط این کار را داشتند، به صورت گروهی می‏رفتند و افراد را ارشاد می‏کردند. عده‏ ای هم پلاکارد هایی در زمینه حجاب در سطح شهر نصب می‏کردند.

شهید به همه افراد گفته بود با وضو این کارها را انجام دهند. بعد از مدتی، دادستان نیز اعلام رضایت کرده بود».۳

سرهنگ حسن کلانتری، رئیس دفتر شهید سرافراز علی صیاد شیرازی می‏گوید: «یکی از ویژگی‏های این شهید، حساسیت او به امور بیت‏ المال بود. نه تنها خود ایشان رعایت می‏کرد، بلکه دیگران را از استفاده شخصی از بیت‏ المال نهی می‏کرد. البته آنچه باعث شده بود اطرافیان شهید و همکاران او نیز این مسئله را جدی بگیرند، توجه و ظرافت او در عمل کردن به موضوع بیت‏ المال و امر به معروف و نهی از منکر عملی ایشان در این باره بود.
او از منطقه با بنده که در دفتر بودم، تماس می‏گرفت و می‏گفت: مثلاً ۳ دقیقه با مشهد با پدرم تلفنی صحبت کردم، ما موظف بودیم همه را یادداشت کنیم و سر ماه از محل حقوق ایشان کسر کنیم و به حساب بیت‏ المال بریزیم. همان طوری که خودش، هم با عمل و هم با سفارش، مقید بود، دیگران را نیز از استفاده شخصی از بیت‏ المال نهی می‏کرد»

یکی از همرزمان شهید دلاور عباس بابایی نقل می‏کند: «هیچ‏گاه کسی به این زیبایی مرا امربه‏معروف نکرده بود و اگر کسی به غیر از این روش به من گفته بود، اثری روی من نداشت. آن موقع، شهید بابایی، فرمانده پایگاه هوایی اصفهان بود. در دوران حکومت شاه، یک روز بعد از ظهر درحالی‏که مست و لایعقل به طرف خانه می‏رفتم، ناگهان بابایی و محافظش را مقابل خودم دیدم. پیش خودم گفتم کارم تمام است. وقتی به من رسید، نگاه مهربانانه و معناداری به من کرد، ولی حرفی نزد. فردای آن روز رفتم پیش او تا عذرخواهی کنم، اما شهید کلام مرا قطع کرد و گفت: برادر عزیز، چیزی نگو! راجع به کاری که کرده‏ای، حرفی نزن… اگر حقیقتا از کرده خود پشیمان هستی، با خداوند عهد کن عملت را اصلاح کنی. خدا می‏داند از پیش او که آمدم، احساس می‏کردم از نو متولد شدم».۵

“پیام متن”

- امام صادق علیه‏السلام فرمود: «کُونُوا دُعاةَ النّاسِ بِغَیْرِ اَلْسِنَتِکُم؛
مردم را به غیر زبانتان و با عمل، دعوت کنید».

- شهید عباس بابایی و ادب و آرامش او در گفتار و رفتار هنگام تذکر دادن مسائل اخلاقی به افراد.

- مبنا قرار دادن فطرت پاک انسانی در برخورد با افراد.

- استفاده از ابزار فرهنگی مناسب برای جذب و تشویق مردم به رعایت مسائل دینی.

- شهید صیاد شیرازی با دقت مراقب امور بیت‏المال بود و دیگران را نیز در عمل، به این کار توصیه می‏کرد.

- برخورد حکیمانه و امر به معروف شایسته شهید بابایی با کسی که بر اثر نوشیدن شراب، مست شده بود و نیز شرمندگی و تأثیرپذیری این شخص از رفتار درست شهید بابایی.

- اگر شیوه امر به معروف و نهی از منکر درست صورت پذیرد، معمولاً شرمندگی شخص خطاکار را در پیش خواهد داشت.

منبع:سایت گفتگوی دینی.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>