خانه » امر به معروف و نهی از منکر » دنیای امر به معروف و نهی ازمنکر (پرونده دوم)

دنیای امر به معروف و نهی ازمنکر (پرونده دوم)

دنیای بی تفاوت…

“مایکل کوک” نویسنده مشهورغربی است که متولد ۱۹۴۰ می باشد . او در دانشگاه “کمبریج” به آموختن تاریخ انگلستان و اروپا پرداخت و علاوه برزبان های رسمی اروپایی و عربی، زبان های فارسی و ترکی را نیز فرا گرفت. وی پس از چند سالی که به تحقیق و تدریس تاریخ اسلام مشغول بود، درسال ۱۹۸۶  برای تدریس دردانشگاه “پرینستون” آمریکا عازم این کشور شد .

او یک نویسنده‌ شرق شناس برجسته امریکایی و برنده جایزه علوم انسانی سال کتابی به نام”امر به معروف و نهی از منکر در اسلام “نوشته است که پانزده سال برای پژوهش در این زمینه وقت صرف کرده است.

مایکل کوک درآغاز مقدمه کتابش، حادثه تکان دهنده اى را نقل می کند که باعث نگارش این کتاب شده است. حادثه از این قرار بود : کوک در یکی از روزهاى ماه سپتامبر ۱۹۸۸ درروزنامه اى مى خواند که درایستگاه قطارشهرى شیکاگو زنى مورد تجاوز قرارمى گیرد؛ درحالى که آن زن از مردم کمک مى خواهد،  همه عابران بی توجه از کنار این صحنه رد مى شوند  و از میان ناظران تنها یک نفر براى دستگیرى مجرم با پلیس همکارى مى کند . آنچه او را تحت تاثیر قرار میدهد تنها تعرض به یک زن نیست بلکه عکس العمل رهگذران بی تفاوت است که تعجب او را بر می انگیزد. نویسنده کتاب، پس ازخواندن این خبر مى اندیشد: ما به نوعى، وظیفه داریم دیگران را از ارتکاب کارهای ناپسند بازداریم، اما به این نتیجه مى رسد که دردنیاى غرب، نامى براى این وظیفه وجود ندارد  . وی طی پژوهش های خود با اصل اصیل و مترقی اسلام به نام امر به معروف و نهی از منکر آشنا میشود. او در کتاب خود آورده است:

«ما یا می فهمیم یا نمی فهمیم. البته ما به خوبی می فهمیم و مردم نیز می‌توانند در چنین موقعیتی موضوع را با شاخ و برگ بیشتری بیان کنند. اما فرهنگ ما تعریف خاصی برای این ادراک ندارد. درست است که حقوقدانان و فیلسوفان ما بحث هایی دارند که ما در چه مواردی وظیفه ای برای «امداد و نجات» داریم، اما این بحث مهجورتر از آن است که به عنوان فرهنگ ما به تفصیل توصیف شود.»

وی این گونه مینویسد:
«اسلام، بر عکس، نام و تعالیمی ویژه برای چنین وظیفه اخلاقی گسترده‌ای دارد. نام آن امر به معروف و نهی از منکر «سفارش به کار نیک و بازداشتن از کار زشت» … است».

حال شما چند نمونه از بی تفاوتی در جامعه خودمان را به خاطر میآورید که واکنش تلفن های همراه و بلوتوث ها را بر می انگیخت تا صاحبان آنها را  !هنوز خاطراتی مانند میدان کاج از خاطرمان نرفته است.درهمین روزهای اخیر  درمیان مردم صحبت از حادثه ایست که در آن ماشینی در حال سوختن است و تعداد زیادی به جای کمک به خاموش کردن آتش در حال گرفتن تصویر با گوشی های خود هستند.

untitled2 کاریکا

واگر وارستگانی مانند شهید خلیلی ،عباس محبی…شهید امر به معروف و نهی از منکر میشوند، نهادهای امنیتی و قضایی تا زمانی که داغ این عزیزان افکار عمومی و رسانه را ملتهب کرده است، به این واجب فراموش شده نظر رحمتی می اندازند و طبق عادت همیشگی به گورستان خاطرات تحویل داده میشود.

این در حالی است که طبق گزارش ۲۴ فروردین دنیای ما مملو از سازمان هایی است که ادعای دفاع از هویت انسانی و حقوق او دارند. اما حاضر نیستند بپذیرند که دنیای ساخته پرداخته دست آنها نمی تواند پاسخ گوی نیاز جهان امروز باشد.

ادامه دارد…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>