خانه » تربیت و آموزش اسلامی » تضاد حق همسر با والدین!

تضاد حق همسر با والدین!

حجت الاسلام طباطبایی گفت: گاهی دو حق در تضاد با هم قرار می گیرند. نمی شود به بهانه یکی از دیگری باز ماند. باید هر کدام از وظایف را در محدوه خود اجرا کرد.

 

مادر، پدر، فرزند؛ زیباترین واژگان جهان که قداستی از جنس عشق الهی دارند. عشقی از اعلا ترین جنس ها. پای عشق که به میان آید، ابراز آن نیز برای عاشق مهم می شود. مادر و پدر فرشتگانی الهی هستند که ابراز احترام و توجه به این فرشتگان الهی راه و روشی دارد. راه و روشش را باید جست و در زندگی روزانه به کار بست. مجرد باشی یا متاهل، کارمند باشی یا دانش آموز، هر کجا و مشغول هرکاری که باشی، اکرام مادر و پدر برایت مهم است. اما چگونه؟!
حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدمهدی طباطبایی شیرازی استاد اخلاق است. خیلی ها او را می شناسند و پای مکتب او در رسانه های مختلف می آیند. این بار خبرنگار بسیج پرس به گفت و گو با وی می نشیند و این پژوهشگر مسائل دینی با توجه به مسائل روز جامعه به شرح راه و روش خدمت عاشقانه کردن به مادر و پدر می پردازد. این توصیه ها را در ادامه می خوانید:

حق والدین و حق همسر
حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدمهدی طباطبایی به موضوع تاهل و کاهش فرصت خدمت به والدین با ازدواج و بازماندن از رفع نیاز های مادر و پدر پرداخت و گفت:
گاهی دو حق در تضاد با هم قرار می گیرند. نمی شود به بهانه یکی از دیگری باز ماند. باید هر کدام از وظایف را در محدوه خود اجرا کرد. به عنوان مثال پدر و مادر گاهی به خاطر محبتی که دارند می خواهند فرزندشان کنار آن ها باشد. در حالی که زن شوهر دار و مرد متاهل باید در کنار همسر خود باشند. کسی که در چنین شرایطی قرار می گیرد باید تلاش کند رضایت والدین را جلب کند و در عین حال در خانه همسر هم حضور داشته و رضایت او را نیز جلب کند. این یک وظیفه است که در کنار همسر باشی. باید حق او را بدهی. منتها این امر باید به گونه ای اجرا شود که حق والدین نیز ادا شود.
والدین اگر پسرشان را وادار کنند که شب در کنار آن ها باشد، شاید همسر او از تنهایی بترسد. پسر باید چه کند؟ یکی از کارهایی می تواند کند این است که باید خانه همسر را جایی قرار دهد که اگر همسرش بخواهد او را صدا کند، بتواند چنین کند. این درست نیست که به نیاز والدین بیش از نیاز همسر توجه کند و او را تنها بگذارد. اگر شخص نهایت محبت را به والدین کند اگرچه حق والدین را ادا کرده است (و این امری مطلوب و اخلاقی است)، اما باعث تضییع حقوق دیگران شده است و این کاری نا مشروع است.

شغل در مقابل خدمت به والدین
این استاد اخلاق با اشاره به افرادی که برای کسب روزی و با توجه به مشکلات اقتصادی مجبور هستند تا آن چنان کار کنند که از رسیدگی به والدین باز می مانند گفت: مهم است که همه اقشار و افراد بدانند که هر کس مقداری از وقتش را باید برای خودش بگذارد. اگر چنین نکند ضرر بزرگی می کند. انسان باید والدین را از خود بداند. درخت از ریشه خود جدا نیست. در واقع از آن مقدار زمانی که برای خود کنار گذاشته است باید برای والدین صرف کند. کسانی که کار والدین را جدا از کار خودشان می دانند ضرر می کنند و این ضرر کمی نیست.
حجت‌الاسلام طباطبایی افزود: نکته ظریفی وجود دارد که شاید باور آن برای بعضی سخت باشد. بعضی از اعمال ما جواب، بازتاب، عارضه و یا عاقبتی دارد و هر کدام از این ها معنای خود را دارد. یکی از اعمال ما که جمیع این عوارض است، بی اعتنایی به والدین است. آن ها فقط دنبال نیازهای مادی نیستند. خیلی از والدین نیاز دارند که از آن ها بپرسیم که «حالت چه طور است؟» «کاری ندارید که برایت انجام دهم؟» آن ها هم می گویند نه! کاری نداریم!

برکات در زندگی و آبرو نتیجه احترام به والدین
وی درباره تاثیر احترام و رسیدگی به والدین در زندگی اظهار داشت: موضوع چگونگی تاثیر احترام به والدین در زندگی فرزندان، موضوعی پیچیده است اما اگر بخواهیم آن را ساده کنیم باید گفت که اگر کسی نسبت به مادر و پدر مدارا، مراعات و مواظبت (که همه این ها شرط است و تکرار لغات نیست) کند، هم عمرش طولانی می شود و هم گره از زندگی اش باز می شود و گاهی به واسطه این نیکی گره هایی در زندگی اش نمی افتد.
البته گاهی کسی به والدینش نیکی هم می کند اما گره در کارش هم می افتد. واضح است که این به خاطر نیکی به والدین نیست. شاید به واسطه دعای خیر والدین سختی هایی به او برسد تا به درجه ای از کمال دست یابد. به طور کلی پنج چیز حاصل احسان و نیکی به والدین است: عمر طولانی، برکات در زندگی، رفاه، سلامتی و آبرو.

حقوق والدین در قوانین مدنی
حجت‌الاسلام طباطبایی گفت: حقوق والدین در قوانین مدنی آمده است. قوانین اولیه آن به کمک مجتهدین آن زمان تصویب شده است اما بعد ها با توجه به شرایط، تبصره هایی به آن اضافه شده و تغییراتی کرده است. این قوانین مفید و قابل توجه است اما بیشتر حقوق والدین که قابل دریافت است و موجب سهولت در زندگی می شود سلسه قوانینی عاطفی و در عین حال شرعی است.
در قرآن داریم «وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا». اینجا کلمه احسان آمده است. احسان به معنای دادن پول نیست. البته پدر و مادر در وقت پیری و ناتوانی و نداشتن در آمد واجب النفقه  فرزندان هستند و این امر از نظر شرعی وظیفه فرزندان است. اما این همه چیز نیست. وی افزود: حقوق تصویب شده برای مواردی است که افراد به مشکلی بر خورند و به وسیله آن قوانین بتوانند تا حدودی آن را رفع کنند.

حقوق والدین از نظر اخلاقی و شرعی
این استاد اخلاق در خصوص لزوم توجه به والدین اظهار داشت: بعضی از وظایف ما نسبت به والدین در قوانین نمی گنجد. تفقد، جویا شدن، احوال پرسی کردن و به سراغ رفتن از جمله این وظایف هستند. این ها وظیفه اند اما گاهی ما در باره این سلسله وظایف کوتاهی می کنیم. گوش کردن به درد و دل پدر و مادر از جمله کارهایی است که بسیار اهمیت دارد.
گاهی می بینیم که والدین هیچ چیزی از ما نمی خواهند اما تمام سعی و کوشش آن ها این است که فرزندشان به آن ها توجه کند. بنابران توجه به والدین این قدر مهم است. حتی در آیه مبارکه داریم که « یَبْلُغَنَّ عِندَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ» یعنی اگر پدر و مادر پیر شوند، کمترین کلمه ای که جسارت تلقی شود یا برداشت جسارت شود را نباید به آن ها گفت.
وی افزود: اگر کسی بتواند تا آن جا که برایش مقدور است از بسیاری از حقوق مسلم خود به خاطر والدین بگذرد نه تنها کسی منعش نمی کند، بلکه این کار از نظر شرع امری پسندیده است.
«انت و مالک لابیک» این به این معنا است که تو هر چه داری از والدین است و تو به تمام معنا در خدمت پدر و مادر خواهی بود و حق اصلی برای آن ها است.

تعلیم به احترام به والدین
این استاد اخلاق خانواده در پایان گفت: تعلیم کودکان و نوجوان و حتی جوانان به احترام به والدین نیز مسئله مهمی است. طبیعی است که نوع تربیت فرزندان بر نوع رفتار آن ها تاثیر می گذارد. بچه ها باید تربیت شوند. والدین، مدرسه، دانشگاه، رسانه ها همگی باید به ترویج این اصول بپردازند. پدر و مادری که با فرزندشان بد رفتاری می کنند نباید انتظار داشته باشند که از فرزندان نیکی و احسان ببینند. حضور اسلام و دین در خانه ها و در متن جامعه کار بسیار مهمی است و امیدوارم روشی که بسیج پرس مانند برخی دیگر از رسانه ها در این باره پیش گرفته است تا حد بسیار مفیدی موثر باشد و بتواند نسبت به زمان و شرایط روز موفقیتی را به دست بیاورید؛ ان شا الله.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>